Bioware valde att dra i bromsen med Dragon Age: The Veilguard och skippar många av de trender som är vanliga i stora rollspel. Först och främst har det inte någon öppen värld, utan är istället linjärt, men det betyder inte att det inte finns stora, öppna områden att utforska.
Under en nyligen genomförd Q&A på Discord (via Shinobi602) bekräftade nämligen studion att det finns större områden som du fritt får utforska, däribland Arlathan Forest och Hossberg Wetlands.
"Critical story missions are more linear so they can be highly handcrafted. There are several large explorable open areas like Arlathan Forest, The Hossberg Wetlands, Crossroads, etc)"
Vi rekommenderar dock att du läser hela Shinobis inlägg, vilket du hittar nedan, eftersom det finns massor av andra spännande, detaljerade detaljer om spelet som du lär vilja veta.