Skip to main content
Nyheter

Direktören för Dubai Tennis Championships kräver hårdare straff för spelare som Sabalenka och Swiatek

Dubai Tennis Championships kommer att sakna några topptennisspelare som Aryna Sabalenka, Iga Swiatek, Naomi Osaka och Madison Keys.
Javier Escribano Editor Spain 16 februari 2026

Direkt efter säsongens första WTA Masters 1,000, Qatar Open, där Karolina Muchova besegrade kanadensiska Victoria Mboko, som ändå tog sig in bland topp 10 för första gången i sin karriär, startar årets andra Masters, Dubai Tennis Championships, idag med den första omgången av 32-delsfinaler.

Elena Rybakina, Amanda Anisimova, Coco Gauff, Jessica Pegula och Mirra Andreeva är de högst seedade spelarna i turneringen, som drabbas av flera frånvaroer, inklusive nyligen avhoppade från Mboko och Muchova på grund av deras senaste final i Doha, men också de märkbara frånvaronerna av världsettan och tvåan Aryna Sabalenka (som också missade Qatar Open) och Iga Swiatek. samt Naomi Osaka och Madison Keys.

Serien av avhopp har lett till klagomål från Salah Tahlak, direktör för Dubai Tennis Championship, som kommer att be WTA om hårdare straff för tennisspelare som missat dessa evenemang och ifrågasätter deras skäl att missa turneringarna. "Anledningarna till abstinensen var lite märkliga. Iga sa att hon inte var mentalt redo att tävla, medan Sabalenka sa att hon har några mindre skador", berättade Tahlak för The National på lördagen (via GulfNews). "Jag tycker att spelarna borde straffas hårdare, inte bara böter, de borde dra av rankingpoäng."

"Jag frågade till och med läkaren, vad är skadan? Han sa att det är en mindre skada, inte en som skulle tvinga henne att dra sig ur turneringen. Och till Iga frågade jag, 'Är inte det här ett konstigt beslut?'", sade en besviken Tahlak, efter att ha förlorat de två bästa spelarna i damtenniscirkusen.

Dubai Tennis Championships direktör föreslår poängavdrag istället för böter

Sabalenka, som blev chockad av Elena Rybakina i finalen av Australian Open förra månaden, har inte spelat sedan den 31 januari. Det borde inte komma som en överraskning, eftersom belarusiskan hamnade i rubrikerna tidigare i år när hon sade att hon inte hade något emot att riskera sanktioner eftersom hon medvetet hoppar över vissa obligatoriska evenemang. "Reglerna är ganska knepiga med obligatoriska grenar, men jag hoppar ändå över några grenar för att skydda min kropp, eftersom jag hade det väldigt tufft förra säsongen", sa Sabalenka i januari.

Men Tahlak sa förra helgen att böter inte kommer att göra så stor skillnad, och han anser att WTA borde dra av poäng från spelarna. "För många år sedan drog sig Serena Williams ur och bötfälldes med 100 000 dollar. Men vad är 100 000 dollar? Hon skulle spela någon annanstans och tjäna 1 000 000 dollar."

"Vi har ett möte på gång i Rom och jag vill belysa denna fråga. Vi har en representant å den internationella gruppens vägnar som talar för oss inför WTA. För det är synd att vi spenderar så här stora summor på att uppgradera våra anläggningar och i slutändan är det spelarna som är huvudpersonen."

Dubai Tennis Championships, årets andra WTA Masters 1000, pågår till lördagen den 21 februari.

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 4 830 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.