Skip to main content
Gamereactor Nyheter Too Human
Nyheter

Dyack om speltiden i Too Human

"Högsta nivån tar 50 till 80 timmar"
Nicklas Holm 11 augusti 2008

Denis Dyack som basar över Silicon Knights uppskattar att första genomspelningen av deras kommande Too Human tar runt 15 timmar. Ifall man däremot vill levla sin karaktär till högsta leveln, utforska och hitta andra godsaker kommer man behöva spendera mellan 50 och 80 timmar med spelet.

I samma veva har han även avslöjat att arbetet med de andra spelen i trilogin fortskrider och i alla fall sett till handlingen varit klart sedan länge. Han har även pratat om de olika teman som kommer att skilja spelen åt. Första spelet handlar om utforskning medan andra spelet kommer domineras av hämd och temat i sista delen är insikt. Exakt vad det innebär återstår att se då inte ens första delen av trilogin är släppt ännu, spelet ju som bekant i slutet av månaden till Xbox 360.

Dyack är dock hoppfull om att vi kommer hinna se resten av trilogin innan Microsoft ersätter sin Xbox 360 med en ny konsol.

Fullständig profil 569 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.