
Medan FIFA Club World Cup tas emot med varierande grad av entusiasm från klubbarna (bortsett från de stora pengarna det ger), är för Real Madrid och Manchester City en stor möjlighet: två av de största klubbarna i Europa som genomled några av sina sämsta säsonger på senare tid under 2024/25 har ett "extra liv" för att inte bara ta hem en trofé, Men försök också att vinna tillbaka fansen med betydande förändringar.
I Real Madrid inkluderade förändringarna tränaren: den ärevördige tränaren Carlo Ancelotti fick enorma ovationer i sin sista match, men månaderna dessförinnan var han måltavla för kritik. Klubbveteranen Xabi Alonso ersatte honom. Två nya värvningar, Dean Huijsen och Trent Alexander-Arnold, förväntas finnas med i startelvan.
I Manchester City kommer Pep Guardiola att ha många nya ansikten att arbeta med, efter att de spenderat 108 miljoner pund på nya värvningar: mittfältarna Tijjani Reijnders och Rayan Cherki och försvararen Rayan Aït-Nouri. Rodri och Oscar Bobb återvänder också efter att ha varit åsidosatta under större delen av säsongen.
Stora utträden kommer dock att ske från båda lagen efter tävlingen i USA, med Luka Modric och Lucas Vázquez bekräftade att lämna Madrid, men fler utträden förväntas göra plats för andra värvningar som Franco Mastantuono, som för närvarande spelar Club World Cup med River Plate men ansluter till Madrid i augusti; medan Jack Grealish, Kyle Walker och Kalvin Phillips förväntade sig att lämna City eftersom de inte kallades till klubblags-VM.
Manchester City kommer att vara torsdagens matcher, med en match mot den marockanska klubben Wydad AC, vinnare av CAF Champions League 2022 och tvåa 2023. En timme efter slutet debuterar Real Madrid mot den saudiska klubben Al Hilal.
Akta dig: Manchester City är i grupp G och Real Madrid är i grupp H. Om en av dem går vidare till åttondelsfinalen som gruppledare och de andra som grupptvåa, möts de i åttondelsfinalen... igen.