Ett VM med 64 lag? Idén föreslogs av ordföranden för det uruguayanska fotbollsförbundet under ett möte med FIFA:s råd på onsdagen, och nu kommer FIFA att överväga det, eftersom de har "skyldighet att analysera alla förslag från en av dess rådsmedlemmar". Ett VM med 64 lag, två gånger från de vanliga 32, skulle i teorin vara ett speciellt tillfälle att fira 100-årsjubileet av det första fotbolls-VM, som hölls i Uruguay 1930.
Faktum är att även om Spanien, Portugal och Marocko är de officiella värdarna för VM 2030, kommer några speciella, hundraåriga firandematcher att äga rum i Uruguay, Argentina och Paraguay. Ignacio Alonso, ordförande för det uruguayanska fotbollsförbundet, föreslog på ett spontant sätt att VM 2030 skulle vara en tävling med 64 lag under rådsmötet. Enligt ett uttalande från Fifa, som lästes i The Guardian, "har FIFA en skyldighet att analysera alla förslag från en av sina rådsmedlemmar".
En turnering med 64 lag skulle innebära att mer än en fjärdedel av FIFA 211:s medlemsförbund skulle kunna kvalificera sig, vilket skulle vara mycket välkommet i Asien och Oceanien, men kanske mindre i Sydamerika, där kvalomgångar är en stor del av processen.
VM: 32 lag 2022, 48 lag 2026, 64 lag 2030?
Innan dess kommer VM 2026 i USA, Kanada och Mexiko redan att vara en utökad tävling, med 48 lag (108 matcher istället för 48). 16 lag kommer att vara från Europa – vilket avgörs genom kvalmatcher mellan mars och november 2025, parallellt med UEFA Nations League.