Elijah Wood och Yvette Nicole Brown, som båda medverkar i den animerade Among Us-serien på Paramount+ (sannolikt SkyShowtime för oss svenskar), är tydligen öppna för att återvända om de får frågan. Förutsatt att deras karaktärer fortfarande lever, förstås. Among Us är trots allt en serie där folk dör. Faktum är att man nog kan förvänta sig att större delen av den stjärnspäckade ensemblen har gått under i elrummet innan den första säsongen är över.
Men som Wood berättade för oss i en intervju inför premiären av den första säsongen har seriens skapare Owen Dennis redan en plan för en uppföljande säsong. Elijah Wood sade:
"[Owen]'s a brilliant writer and creator. And he's got great vision. And he definitely has an idea for how to carry it on."
När Brown sade att hon inte kände till den idé Dennis hade fortsatte Wood:
"His idea, I don't think this is spoiling anything, is just to reset it. And start over. Just a different scenario."
Det skulle kunna innebära en helt ny ensemble och gör det möjligt för samma skådespelare att ta sig an andra roller. Tidigare besättningsmedlemmar kan bli bedragare och vice versa. Det är ett koncept hämtat direkt från spelets grundläggande upplägg, och vi skulle gärna se det förverkligas, särskilt efter att ha fått höra att skådespelarna själva vill komma tillbaka.
Se vår fullständiga intervju med Elijah Wood och Yvette Nicole Brown nedan: