Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
Gamereactor
nyheter

En skrämmande Donatello-mask från Teenage Mutant Ninja Turtles III såld för stora summor

Donatellos en gång så tjusiga latexmask har sannerligen inte åldrats med värdighet, och ser idag mest skrämmande ut...

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

Teenage Mutant Ninja Turtles fortsätter vara universellt älskade och lever vidare både i serietidningar, filmer och spel. Men som med allt annat är det de äldsta och mest sällsynta sakerna samlare vill ha, inte minst från filmerna.

Den otvivelaktigt sämsta av de tre originalrullarna är 1993 års Teenage Mutant Ninja Turtles III, men även den har såklart samlarintresse. Därför rasslade det till ordentligt när Planet Hollywood via Propstore lade upp en auktion (tack Comicbook.com) med rester av en gammal Donatello-dräkt lades upp till försäljning.

Vi skriver "rester" - eftersom det är precis vad det handlar om, och masken från den bo-svingande sköldpaddsninjan Donatello (som kallas Michelangelo i annonsbeskrivningen - oförlåtligt!) ser mest ut som något hämtat ur en skräckfilm.

Värdet beräknades vara mellan $400 - $800, men slutpriset stannade på drygt $5000, och visar därmed att även skräp är av intresse för samlarna. Ni kan kolla in allt som ingick här, och hur latexmasken ser ut idag kan du se i bilden härunder... stuff of nightmares.

En skrämmande Donatello-mask från Teenage Mutant Ninja Turtles III såld för stora summor
Bild från Propstore.


Loading next content