Skip to main content
Gamereactor Esports Dota 2
Esports

ESL Dota 2 action återvänder till Nordamerika 2025

Det blir första gången en turnering arrangeras på amerikansk mark sedan 2015.
Ben Lyons Senior Editor 28 november 2024

Det har tagit lång tid, men amerikanska Dota 2 -fans kommer äntligen att kunna bege sig till ett evenemang som hålls på deras egen hemmaplan 2025. ESL har bekräftat att efter att ha varit värd för ESL Dota i Europa och Asien i flera år kommer en turnering att tas till Raleigh, North Carolina, där 12 av de bästa lagen i världen kommer att vara närvarande och slåss om en del av en prispott på 1 miljon dollar.

Vi får veta att evenemanget kommer att pågå mellan den 11 och 13 april och att det kommer att vara baserat på Raleigh Convention Center. Biljetter till evenemanget kommer att börja säljas från och med idag, den 28 november.

På tal om att återvända till Nordamerika för första gången sedan 2015 tillägger ESL: "Vi ÄLSKAR verkligen att göra evenemang i Europa, men vårt senaste nordamerikanska evenemang var redan 2015! Vårt mål är att försöka föra Dota esports till så många fans som möjligt; Vi såg en möjlighet att förnya regionen nästa år och kände att det var en bra tid att återvända!"

https://x.com/ESLDota2/status/1861470313990488428

Eftersom det fortfarande är ett tag kvar till evenemanget väntar vi på mer information om deltagande lag och liknande.

Senior Editor Ben was a Senior Editor at Gamereactor UK. When he wasn’t writing, editing or filming for Gamereactor, he could usually be found playing an FPS or getting lost in a sprawling RPG.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan October 2020 · 6 372 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.