Skip to main content
Esports

Esports World Cup 2026: De två gruppspel 2-bracketerna är fastställda Tekken 8

16 spelare återstår nu i den stora fighting-turneringen.
Ben Lyons Senior Editor 7 augusti 2026

Gruppspel 1 vid Esports World Cup i Paris för Tekken 8 -evenemanget har nu avslutats. Det 32 spelare stora fältet har minskats till endast 16 överlevande, som alla har seedats till ytterligare en dubbelutslagsturnering, eller snarare en av två brackets som utgör gruppfasen 2.

För detta ändamål kom de åtta spelare som kvalificerade sig från gruppspel 1 igår från grupperna AA och BB, där AA-spelarna var Qasim Meer, Arslan Ash, Mangja och CBM, och BB-spelarna var Raef, The Jon, LowHigh och Jeondding. Spelarna som kvalificerades för Groups CC och DD bestämdes dagen innan och du kan läsa mer om det här.

När det gäller gruppspel 2 har de två respektive grupperna nu seedats, vilket innebär att vi känner till de inledande matcherna för deras kvartsfinaler i övre bracketen. Du kan se dessa matcher och deras förväntade starttider nedan, med alla matcher som spelas senare idag, den 7 augusti.

Grupp B:

  • Nobi mot Jeondding kl. 13:00 BST/14:00 CEST
  • Farzeen vs. Mangja kl. 13:20 BST/14:20 CEST
  • Raef vs. Ulsan kl. 13:40 BST/14:40 CEST
  • Qasim Meer vs. Numan Ch kl. 14:00 BST/15:00 CEST

Grupp A:

  • Keisuke mot LowHigh kl. 16:40 BST/17:40 CEST
  • Usama Abbasi mot CBM kl. 17:00 BST/18:00 CEST
  • Arslan Ash vs. Yagami kl. 17:20 BST/18:20 CEST
  • Jon mot M. Zubair klockan 17:40 BST/18:40 CEST

Det är värt att notera att hela varje grupp kommer att spelas idag, med Grupp B som avslutas och sedan Grupp A som tar över, vilket betyder att vi vid dagens slut kommer att veta vilka bekräftade åtta spelare som gått vidare till slutspelet och likaledes hur de har placerats i utslagsbracketen.

Senior Editor Ben was a Senior Editor at Gamereactor UK. When he wasn’t writing, editing or filming for Gamereactor, he could usually be found playing an FPS or getting lost in a sprawling RPG.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan October 2020 · 6 372 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.