Det finns några Call of Duty-evenemang planerade för Parisian Esports World Cup, där det första som avslutas är Call of Duty: Warzone-turneringen. Battle royale visades på den stora festivalen, där Warzone Resurgence Series 2026 Championship serverades. Detta var ett evenemang där 32 av världens bästa lag var på plats för att kämpa om en prispool på 1 miljon dollar, och vinnaren blev en förstagångsvinnare i denna version av EWC.
G2 Esports är äntligen på tavlan då de har vunnit Warzone Resurgence Series Championship, och slutar till slut före konkurrenterna i finalen, med 210,4 poäng, vilket räcker för att bekvämt toppa T1, JD Gaming, Twisted Minds och Gentle Mates, som alla får mellan 176-182 poäng.
Med detta resultat i åtanke åker G2 Esports hem med 250 000 dollar i bagaget, men också 1 000 Club Championship Points, vilket är alla Club Championship Points de samlat ihop hittills, vilket innebär att det totala antalet når 1 000, vilket gör att organisationen delar elfte plats i tabellen.