Esports World Cup: Här är de bekräftade lagen för Rocket League -turneringen
15 (på ett sätt, 16) lag har säkrats till evenemanget, och den sista platsen går till ett Last Chance Qualifier-lag.
Om en månad kommer Esports World Cup att starta i Paris, Frankrike, där många av de största namnen och organisationerna inom esportvärlden reser till den franska huvudstaden för att tävla i en av över 20 turneringar där totalt 75 miljoner dollar står på spel.
Ett sådant spel som presenteras är Rocket League, med detta spel som kommer att visas i senare skeden av den bredare EWC, med spel planerat mellan 12–16 augusti. Med detta evenemang fortfarande en stund borta har de bekräftade lagen (eller åtminstone de flesta) nu utsetts, med 14 lag fast låsta, två som ska mötas i en tiebreaker, och en sista plats som ges till vinnaren av en kommande Last Chance Qualifier-turnering.
När det gäller de bekräftade lagen vet vi med säkerhet att dessa 14 kommer att vara närvarande.
- Karmine Corp
- Vänliga partners
- Team Vitality
- Ninjor i pyjamas
- NRG
- Shopify-upproret
- Rymdstationsspel
- MiBR
- Furia
- Förvridna sinnen
- Team Falcons
- R8 Esports
- Fem rädslor
- TSM
En av de återstående platserna går till antingen PWR eller Wildcard, eftersom de två lagen kommer att tävla i en särskiljare eftersom de för närvarande har samma poäng i RLCS Oceania-rankingen. Det är oklart när denna match kommer att spelas.
På samma sätt kommer den sista platsen att delas ut till vinnaren av Last Chance Qualifier, och denna spelas dagarna innan mellan 8 och 10 augusti. Vilka lag som deltar i denna del av spelet är ännu inte bestämda.
Ser du fram emot Esports World Cup?








