Cookie

Gamereactor uses cookies to ensure that we give you the best browsing experience on our website. If you continue, we'll assume that you are happy with our cookies policy

Svenska
Gamereactor Sverige
esports
League of Legends

Här är laguppställningarna inför EU LCS 2018

Från och med den 19 januari kommer fans runt om i Europa kunna avnjuta "best of 1s"-action i och med att EU LCS är igång. Matcherna körs 18:00 på fredagar och 17:00 på lördagar och det hela körs från Berlin.

Schemat hittar du på denna länk och du kan se streamarna på de vanliga ställena som Twitch. Vill du veta hur laguppställningarna ser ut så gör du det här för alla deltagande tio lag.

FC SCHALKE 04

Top: Tamás "Vizicsacsi" Kiss
Jungle: Milo "Pride" Wehnes
Mid: Erlend "Nukeduck" Holm
ADC: Elias "Upset" Lipp
Support: Oskar "Vander" Bogdan
Substitute: Mitch "Boris" Voorspoels
Head Coach: Andre "Guilhoto" Guilhoto

FNATIC

Top: Paul "sOAZ" Boyer
Jungle: Mads "Broxah" Brock-Pedersen
Mid: Rasmus Borregaard "Caps" Winther
ADC: Martin "Rekkles" Larsson
Support: Zdravets "Hylissang" Iliev Galabov
Substitute: Jesse "Jesiz" Le
Substitute: Gabriël "Bwipo" Rau
Head Coach: Dylan "Dylan Falco" Falco

G2 ESPORTS

Top: Martin "Wunder" Hansen
Jungle: Marcin "Jankos" Jankowski
Mid: Luka "Perkz" Perković
ADC: Petter "Hjarnan" Freyschuss
Support: Bae-in "Wadid" Kim
Substitute: Toni "Sacre" Sabalić
Head Coach: Fabian "GrabbZ" Lohmann

GIANTS

Top: Hyeong-min "Ruin" Kim
Jungle: Charly "Djoko" Guillard
Mid: Felix "Betsy" Edling
ADC: Pierre "Steeelback" Medjaldi
Support: Raphaël "Targamas" Crabbé
Substitute: Antonio "Th3Antonio" Espinosa
Head Coach: Ramón "Naruterador" Meseguer

H2K

Top: Lennart "Smittyj" Warkus
Jungle: Lucas Tao Kilmer "Santorin"Larsen
Mid: Marc "Caedrel" Lamont
ADC: Patrik "Sheriff" Jírů
Support: Hampus "Promisq" Abrahamsson
Substitute: Alexander "Candyfloss" Cartwright
Head Coach: Michael "Veteran" Archer

MISFITS GAMING

Top: Barney "Alphari" Morris
Jungle: Nubar "Maxlore" Sarafian
Mid: Chres "Sencux" Laursen
ADC: Steven "Hans Sama" Liv
Support: Mihael "Mikyx" Mehle
Substitute: Aleksi "H1iva" Kaikkonen
Head Coach: Syed Hussain "Daku" Moosvi

ROCCAT

Top: Jun-hyung "Profit" Kim
Jungle: Jonas "Memento" Elmarghichi
Mid: Seong-min "Blanc" Jin
ADC: Martin "HeaQ" Kordmaa
Support: Tore Hoel "Norskeren" Eilertsen
Substitute: Dimitar "EdinPriqtel" Piskov
Head Coach: Simon "fredy122" Payne

SPLYCE

Top: Andrei "Odoamne" Pascu
Jungle: Andrei "Xerxe" Dragomir
Mid: Yasin "Nisqy" Dinçer
ADC: Kasper "Kobbe" Kobberup
Support: Raymond "kaSing" Tsang
Substitute: Nihat "Innaxe" Aliev
Head Coach: Peter "Peter Dun" Dun

TEAM VITALITY

Top: Lucas "Cabochard" Simon-Meslet
Jungle: Erberk "Gilius" Demir
Mid: Daniele "Jiizuke" di Mauro
ADC: Amadeu "Minitroupax" Carvalho
Support: Jakub "Jactroll" Skurzyński
Substitute: Cantoursna "Nji" An
Head Coach: Jakob "YamatoCannon" Mebdi

UNICORNS OF LOVE

Top: Matti "WhiteKnight" Sormunen
Jungle: Jonas Kold "Kold" Andersen
Mid: Fabian "Exileh" Schubert
ADC: Samuel "Samux" Fernández Fort
Support: Jong-seop "Totoro" Eun
Substitute: Audrey "AudreyLaSapa" Coënt
Head Coach: Fabian "Sheepy" Mallant