Skip to main content
Nyheter

F1 Academy lägger till nya lopp i Kanada och USA för att ersätta lopp i Saudiarabien

Den damdominerade tävlingen lägger till nya lopp i kalendern efter att loppen i Saudiarabien ställts in.
Javier Escribano Editor Spain 2 april 2026

Formel 1 ställde in sina två aprillopp i Bahrain och Saudiarabien på grund av kriget i Mellanöstern, och beslutade att inte omplanera eller ersätta dem, vilket gjorde 24-Grand Prix-säsongen till en 22-Grand Prix-säsong. Andra motorsporttävlingar, som MotoGP, försökte något annat: de flyttade Qatar Grand Prix från april till november.

F1 Academy försökte en annan idé. Efter att Saudiarabiens lopp ställdes in lade de till ytterligare ett lopp i Montreal och Austin: Montreals Circuit Gilles Villeneuve kommer att stå värd för andra deltävlingen av F1-akademin i maj och Austin blir det femte stoppet i oktober. De extra stoppen i Kanada och USA kommer att ha ett treloppsformat, med ett öppningslopp som fungerar som ett kvalificeringslopp för att bestämma startgridden för nästa lopp.

Flytten återställer kalendern till 14 lopp fördelade på sex deltävlingar i fem länder. F1 Academy, som lanserades 2023, är en tävling för kvinnor i åldern 16 till 25 år.

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 4 830 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.