Svenska
Gamereactor
Sport

FA-cupfinalen och Premier League arrangerar ett spelschema nästa helg, med några ändringar i sista minuten

Lördagen kommer att ägas av FA-cupfinalen mellan Manchester City och Crystal Palace (och du kommer att ha tid att se Eurovision på kvällen).

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

Fotbollstävlingarna avslutas i England, och i helgen kommer FA-cupfinalen att äga rum tillsammans med den näst sista Premier League-matchdagen. Det kommer dock att ske några små datumändringar, så se till att titta när FA-cupfinalen och Premier League-finalmatcherna äger rum.

Traditionellt sett ägde Football Association Cup-finalen, den äldsta fotbollstävlingen i världen, rum den första lördagen efter att Premier League avslutats i maj. Den regeln respekterades dock vanligtvis inte på grund av olika omständigheter (vanligtvis kolliderade de i tid med Champions League-finaler eller EM).

Det ledde till en officiell förändring som tillkännagavs förra året som en del av ett avtal mellan FA-cupen och Premier League för att förbättra kalendern och gräsrötterna, och som bekräftats i minst sex år: FA-cupfinalen skulle nu äga rum den näst sista helgen av Premier League-säsongen, på en exklusiv lördag utan några Premier League-matcher som äger rum samma dag.

Därför kommer FA-cupfinalen mellan Manchester City och Crystal Palace att äga rum på lördag klockan 16:30 BST på Wembley Stadium. Ingen annan Premier League-match som spelas den dagen kommer också att innebära att det inte blir någon tävling i Eurovision-finalen i Storbritannien...

Premier Leagues näst sista matchdag

Regeln sa också att inga Premier League-matcher skulle äga rum på fredagskvällen före finalen "för att tillåta fokus på uppbyggnaden till showpiece-evenemanget". Den regeln respekterades dock inte i år, och fredagen den 16 maj kommer två matcher att äga rum: Aston Villa mot Tottenham (19:30 BST) och Chelsea mot Manchester United (20:15 BST), för att ge tid för de europeiska tävlingarna: Tottenham och Manchester United spelar Europa League-finalen den 21 maj, Chelsea spelar Conference League-finalen den 28 maj.

Resten av matcherna kommer att äga rum söndagen den 18 maj, med undantag för Brighton mot Liverpool (måndag 19 maj, 20:00 BST), Crystal Palace mot Wolves (tisdag 20 maj, 20:00 BST) och Manchester City mot Bournemouth (tisdag 20 maj, 20:00 BST).

Den sista Premier League-matchdagen kommer som vanligt att vara en enhetlig matchdag söndagen den 25 maj, med avspark varje match klockan 16:00 BST.

FA-cupfinalen och Premier League arrangerar ett spelschema nästa helg, med några ändringar i sista minuten
Mick Atkins / Shutterstock


Loading next content