Stora techbolag som smiter undan skatt är inget nytt, men lik förbannat är det svårt att inte bli upprörd ändå efter varje nytt avslöjande som görs. Senast i raden av dessa är Facebook och deras moderbolag Meta som enligt en rapport från Dagens Industri betalar så gott som ingen skatt alls för sin verksamhet i Sverige. Omsättningen förra året låg på 4,4 miljarder svenska kronor och av det betalades endast 45 624 kronor i skatt - motsvarande mindre än en vanlig korvkiosk.
Hur kan då detta komma sig? Jo, enligt Svenska Dagbladet som grävde vidare i ärendet så hanteras alla annonsintäkter från den svenska verksamheten av ett utländskt bolag. Detta i sin tur får det att se ut som att Facebook och Meta går med brakförlust i Sverige (6,4 miljarder kronor).
Hur ställer du dig till skattesmitande bolag och vilka åtgärder borde göras för att täppa till och förhindra detta från att kunna ske?

Ägare av ett av världens största techbolag? Nej, nej, Mark bedriver kioskverksamhet!