FaZe Clan har på sistone försökt stärka sitt Counter-Strike 2 -lag i ett försök att se det återvända till bergstoppen. Detta har lett till beslutet att bänka Helvijs "broky" Saukants och att värva en av de bästa Counter-Strike spelarna genom tiderna som en del av en låneaffär med Natus Vincere.
Det stämmer, Oleksandr "s1mple" Kostyljev kommer att bära FaZes signatur svart och rött under de kommande veckorna, allt medan organisationen tävlar i IEM Dallas och sedan BLAST.tv Austin Major efter det.
Det finns inga uppgifter om vad som kommer att hända med s1mple efter detta eftersom tillkännagivandet från Natus Vincere helt enkelt tillägger:
"Den legendariska NAVI AWP-spelaren Oleksandr "s1mple" Kostyliev återvänder till proffsscenen. Han kommer att gå med i FaZe Clan på lån.
"s1mple kommer att hjälpa sitt lag i två kommande stora turneringar: IEM Dallas 2025 och BLAST.tv Austin Major 2025.
"Vi önskar Oleksandr lycka till i de kommande matcherna!"
IEM Dallas kommer mycket snart och kommer att äga rum mellan den 19 och 25 maj, och kommer att följas av Austin Major mellan den 2 och 22 juni.