Finalissiman mellan Spanien och Argentina har ställts in och kommer inte att äga rum någonstans. Oenigheten mellan UEFA och ASA (Argentinas fotbollsförbund) om att komma överens om en ny arena, efter att Qatar uteslutits på grund av konflikten i Mellanöstern, ledde till att en match som skulle spelas den 27 mars helt ställdes in.
"Det är en stor besvikelse för UEFA och arrangörerna att omständigheter och tidpunkt har berövat lagen möjligheten att tävla om denna prestigefyllda trofé i Qatar, ett land som upprepade gånger visat sin förmåga att arrangera internationella topptävlingar i toppmoderna anläggningar", sade UEFA i ett uttalande och pekade på det argentinska fotbollsförbundet som ansvarigt för att ha avvisat de flesta alternativ. och tackade Real Madrid för att de erbjöd sin arena med mycket kort varsel.
Senaste rykten pekade på Santiago Bernabéu-stadion i Madrid som ersättning för matchen, men argentinarna vägrade acceptera det, eftersom de ansåg att det skulle ge Spanien orättvis fördel och att arenan borde vara neutral, även om de skulle försöka ge en rättvis kapacitetsfördelning för fansen i båda länderna.
Ett annat alternativ som övervägdes var att göra det till en dubbelmatch, med en match spelad i Spanien och en annan i Bueno Aires. Argentina avvisade också idén och föreslog att spela Finalissima efter VM, men Spanien avböjde eftersom de inte har några lediga datum för matchen.