
De senaste nyheterna om Finland. I de tysta skogarna i Norra Karelen håller finska forskare på att skapa en ny linje för digitalt försvar, sade projektledaren till AFP på tisdagen: ett system som är utformat för att upptäcka och motverka störning av satellitsignaler.
Sedan 2022 har Finland sett en dramatisk ökning av störningar i GPS- och Galileo-systemen, vilket påverkar allt från flygplan till skogsbruk. Ursprunget till dessa incidenter tros allmänt ligga på andra sidan den östra gränsen, vilket föranleder en omedelbar reaktion.
Projektet, som finansieras av EU och leds av experter inom lantmäteri, kommer att fokusera på algoritmiska lösningar som kan varna användare när positioneringssignaler äventyras. Med tusentals rapporterade fall bara under förra året är utmaningen inte längre hypotetisk.