Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

Flera nationaliteter bland offren för masskjutningen i Örebro

I attacken mot en medborgarskola i Örebro dödades 11 personer, däribland syriska medborgare, uppger polisen.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain Uppdaterad 8 februari 2025

Sverige drabbades av en tragedi när en ensam beväpnad man öppnade eld på Campus Risbergska i Örebro, vilket ledde till att 11 personer dog, däribland personer av olika nationaliteter. Polisen har nu bekräftat att det bland offren fanns syriska medborgare, och den syriska ambassaden i Stockholm uttrycker sina kondoleanser för de landsmän som omkom i attacken.

Myndigheterna har avstått från att bekräfta identiteten på den beväpnade mannen tills de har fått DNA-bekräftelse, men lokala medier rapporterar att han var en 35-årig före detta elev på skolan som tidigare deltagit i matematiklektioner. Polisen bekräftade också att den misstänkte hade en giltig licens för fyra skjutvapen, som alla beslagtogs. Utredningen pågår och myndigheterna pusslar ihop händelserna i vad en polis beskrev som ett "inferno", med kroppar, skrik och rök som fyllde platsen.

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2024 · 3 905 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.