Skip to main content
Gamereactor Recensioner Ford Racing 2
Recensioner Ford Racing 2

Ford Racing 2

Ännu ett budgetbilspel baserat på ett bilmärke når redaktionens brevlåda. Bättre än Mercedes World Racing?
Petter Hegevall Filmbolag 28 december 2003

Ford... jag har aldrig ägt en Ford. Men jag har kört både Ford Mustang, Ford Mustang Mach 1, Ford Mondeo, Ford Fiesta, Sierra, Escort och Focus ST. Jag har även spelat cirka 700 halvtaskiga racingspel sedan jag skrev min första spelrecension. Detta borde väl kvalificera mig att babbla om Ford Racing 2, eller hur?

Tråkiga racingspel finns det gott om. Tråkiga, licensbaserade racingspel finns det också gott om. Sist ut var det smått pinsamma World Racing baserat på Mercedes, nu är det alltså dags för ännu ett Ford-spel fyllt till bredden av Mustanger, konceptbilar och slöa stadsjeepar. Ford Racing 2 är inte speciellt mycket bättre än föregångaren.

Att jämföra Ford Racing 2 med spel som Project Gotham racing 2, Need for Speed: Underground eller Sega GT 2003 är dock inte riktigt rättvist, så det kommer jag heller inte att göra. Orsaken är det budgeterade priset som beräknas hamna på nånstans runt 300kr vilket automatiskt förpassar Ford Racing 2 direkt ned i reabacken hos din lokala spelbutik. Men är det värt 300 kr då? Svaret är nej.

Upplägget är spelets största svaghet för till skillnad från Mercedes World Racing innehåller faktiskt Ford Racing 2 framförallt godkänd fysik vilket åtföljs av en ganska välgjord spelkontroll. När spelet börjar har du tillgäng till ett tiotal av de enklaste Fordbilarna som tillverkats under åren, alla uppdelade i olika tävlingsklasser såsom traditionell racing, elimination, overtaking, och drafting. Dessa utmaningar är alla nycklar till att låsa upp den bil du just tävlade med för att sedan kunna gå tillbaka och skräddarsy dina egna tävlingar med de bilar, banor och tävligsklasser du låst upp. Detta är ett urkorkat sätt att strukturera ett racingspel eftersom man efter vinst alltid vill ha något som man hittills inte fått möjlighet att köra, något nytt snarare än den bil man just vunnit tävlingen med. Möjligheten att sedan sätta ihop sina egna tävlingar är också smått meningslös eftersom de AI-styrda motståndarbilarna är dummare än tåget.

Här återfinns hela Fords bilburna historia, vilket delas in i de olika klasserna Living Legends, Movie Stars, SVT, Concept, Off Road, Custom och Stock Car. Det går att köra gamla härliga muskelbilar såsom Mach 1, Shelby GT och den traditionella original-Mustangen. Det går även att köra stadsjeepar eller fullfjädrade off road-fordon liksom konceptbilar, vanliga personbilar, tunga Nascar-monster och glidare från sent 40-tal. Mitt enda intresse är att så snabbt som möjligt låsa upp den urskönt ursnabba GT, slaviskt baserad på LeMans-bilen GT40, spelets juvel och den sista bilen i det upplåsningsbara Fordledet. Bilarna uppför sig relativt väl ute på vägen och spelbarheten är en blandning mellan realism och arkadkänsla. Bäst respons återfinns i de olika konceptbilarna där utvecklarna tagit ut svängarna mer än i hanteringen av de serietillverkade fordonen. Det finns en nygjord konceptmodell av den klassiska Thunderbird som är spelets roligaste bil att köra. Tråkigast är de gamla muskelpaketen från 60-talet som inte alls bjuder på det svajiga chassit och kompromisslöst yxiga växellådorna som de gör i verkligheten. Sämst är Mustang Mach 1 som tycks vara omöjlig att försätta ut balans trots att den i verkligheten var och är en mycket svårkörd maskin som mer gärna släpper ut hela bakändan vid gaspådrag.

Grafiken i Ford Racing 2 luktar, precis som upplägget och spelkontrollen, budget lång väg. Även om bilarna är godkänt modellerade och innehåller lagom mycket detaljer är omgivningarna och framförallt effektarbetet klart undermåligt. Banorna är näst intill pinsamt fula i sitt utförande med bleka färger, stora fyrkantiga polygonflak, detaljfattig utsmyckning och obefintliga vädereffekter.

Snäppet sämre än grafiken är dock musiken som ger en känsla av ett gäng helt tondöva utvecklare. Här blandas egenkomponerade house, funk och rock-stycken som i mina öron mer låter som pinsamt prövande av aspirerande icke-musiker än passande bilåkarmusik. Faktum är att jag snabbt vingas stänga av all tänkbar musik i Ford Racing 2 för att överhuvudtaget kunna fortsätta spela.

Ford Racing 2 är inte ett dåligt spel i samma klass som Mercedes World Racing men heller inte bra, långt ifrån. Betyget godkänt delas ut på grund av spelets låga pris samt den godkända spelkontrollen, de relativt välgjorda bilarna och bra ljudeffekter. Du som gillar racing bör dock lägga pengarna på annat, Ford-bilar hittar du i Gran Turismo 3 också, som nu till och med är billigare än det här.

Ytterligare betyg

Grafik
5 / 10
Ljud
4 / 10
Spelbarhet
6 / 10
Hållbarhet
5 / 10
5
Medel av 10 · Gamereactor Sverige
Fördelar Bra spelkontroll, relativt snygga bilar
Nackdelar Tråkigt upplägg, fula miljöer, värdelös AI
Nätverksbetyg Genomsnitt över 2 Gamereactor-utgåvor
5,5 spridning 5–6
Gamereactor Danmark 6
Gamereactor Sverige 5
Fullständig profil 12 038 publicerade artiklar
5
Medel Nätverksbetyg över 2 utgåvor
Fakta om spelet
Utvecklare Empire
Utgivare Empire Interactive
Testat på PS2/Xbox
Genre Racing
Plattformar
Xbox PS2
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.