Skip to main content
Nyheter

Före detta olympier åtalad för påstådd skadegörelse av Washington D.C:s Reflecting Pool

David Hearn är indragen i ett fall med påstått "enorma bevis".
Ben Lyons Senior Editor 3 juli 2026

Det verkar som att den före detta olympiern David Hearn inte kommer att slippa lätt för att ha vandaliserat linern på basen av Reflecting Pool i Washington D.C. Poolen har nyligen renoverats, vilket inte riktigt gått så smidigt som tänkt, men president Donald Trump har ofta hävdat att problemen snarare är ett resultat av vandalism än något annat.

Hearn är en av dem som åtalas för skadegörelse av den ikoniska poolen, eftersom kanotisten nyligen greps av lokala myndigheter för att ha vandaliserat linern vid bassängens bas, något Hearn aktivt förnekar.

Den senaste utvecklingen i detta förfarande har dock lett till att den före detta olympiern åtalats för dessa påståenden, där USA:s åklagare för District of Columbia, Jeanine Pirro, hävdar att Hearn begått en "avsiktlig handling" av vandalism och att det orsakade mer än 1 000 dollar i skadestånd. Pirro fortsätter med att hävda att "detta är ett fall med enorma bevis."

Ingen ytterligare information har kommit hittills, men enligt Sky News noterar Pirro också att sex andra gripanden för mindre allvarliga förseelser redan har gjorts i samband med vandaliseringen av poolen.

Senior Editor Ben was a Senior Editor at Gamereactor UK. When he wasn’t writing, editing or filming for Gamereactor, he could usually be found playing an FPS or getting lost in a sprawling RPG.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan October 2020 · 6 371 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.