Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

Försenad Kickstarter-kampanj för Coleco Chameleon

Som du kanske minns har Retro Game Systems köpt rättigheterna till Atari Jaguar-formen och hade tänkt använda den till att återuppliva Coleco-varumärket (ägt av ett annat företag) genom att släppa retrokonsolen Coleco Chameleon. Planerna…
Jonas Mäki Editor Sweden 3 mars 2016

Tack Gamespot

Som du kanske minns har Retro Game Systems köpt rättigheterna till Atari Jaguar-formen och hade tänkt använda den till att återuppliva Coleco-varumärket (ägt av ett annat företag) genom att släppa retrokonsolen Coleco Chameleon. Planerna var att starta en Kickstarter-kampanj den 26 februari, men det blev aldrig av och på Facebook skriver de att detta gjordes för att "make it even better".

Men det verkar istället vara något annat som ligger bakom och eventuellt var allt bara ett lurendrejeri. Teknikkunniga fans på AtariAge har nämligen upptäckt att det kretskort från Coleco Chameleon som visats istället är ett PCI-kort för att spela in bild och film.

Retro Game Systems bortförklarade detta och sade att det bara var en prototyp (men tog bort bilden av hårdvaran) och försäkrade att ospecificerade "major retailers" fått se konsolen på New York Toy Fair och har "expressed real interest in carrying the product". Och det stannar inte där, utan (återigen ospecificerade) "major game companies" vill tydligen göra spel till formatet.

Allt detta är orsaken till att de inte startat Kickstarter-kampanjen och de avslutar sin förklaring med att tillägga att detta "will not affect our overall launch date for the Coleco Chameleon."

Om du tycker historien luktar lite unket, så är du inte ensam. Företaget som äger rättigheterna till namnet Coleco har nämligen beordrat Retro Game Systems att inom en vecka skicka dem en enhet så de får se att den funkar som den ska, och därefter ska detta meddelas till allmänheten.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 969 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.