Igår släpptes den första postern till Sinister-regissören Scott Derricksons filmatisering av gamla serietidningsklassikern Doctor Strange med Benedict Cumberbatch i huvudrollen och inatt kom som väntat även den första teasern till filmen.
Här på redaktionen (och säkerligen även på andra håll) har de flesta känt sig en aning tveksamma till hela projektet då karaktären med sina bitvis skrattretande trollformler knappast framstått som den mest spännande Marvel-figuren att ägna en film åt, men trailern lär döda mångas tvivel - och det rejält. Under de drygt två minuter som teasern klockar in på hinns det med att bjudas på såväl urläckert foto som stämningsfulla repliker, Mads Mikkelsen som likblek elaking, en flintskallig Tilda Swinton, en till synes perfekt castad Benedict Cumberbatch i huvudrollen och inte minst kraftiga Inception-vibbar under några av scenerna.
Doctor Strange har svensk premiär den 28 oktober (tidigare än jänkarna som måste vänta till november). Vi längtar redan.