Svenska
Gamereactor
nyheter
The Sinking City Remastered

Frogwares avslöjar The Sinking City Remastered

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

När The Sinking City först släpptes under 2019 var det mött av mixade recensioner, med allt från ett betygsnitt på 61 till 77, beroende på vilken plattform vi talar om. Trots det har spelet fått lite av en kultstatus bland dess fans, som har hoppats på en uppföljare och en nyutgåva av det första spelet, sedan Frogwares åter tog kontrollen av det. Detta efter deras storbråk med utgivaren Nacon om vem som ägde rättigheterna.

Med dessa rättigheter förbi och i det förflutna har nu Frogware goda nyheter då dem precis har avslöjat The Sinking City Remastered.

Nytt för utgåvan kommer bland annat vara bildupplösning i 4K, ett fotoläge samt en flytt över till Epic Games Unreal Engine 5, och spelet kommer vara en gratis uppdatering för dem som ägde originalet. Dessutom tar Frogwares fortfarande in donationer för The Sinking City 2 via Kickstarter i ytterligare fem dagar till så det är minst sagt mycket gott framöver för fans av serien.

The Sinking City Remastered
När The Sinking City Remastered och The Sinking City 2 släpps vet vi inte ännu.

Relaterade texter



Loading next content