Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
Gamereactor
nyheter
Game of Thrones: Aegon's Conquest

Game of Thrones-filmen kommer heta Aegon's Conquest

Filmen kommer att skildra en annan del av Targaryen-dynastin, närmare bestämt Aegon I:s ankomst till Westeros...

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i

Vi har vetat ett tag att Warner Bros vill att Game of Thrones-världen ska ta steget till vita duken, helst genom en film som skildrar ett av de mest ikoniska ögonblicken i Westeros historia. Den som är insatt i A Song of Ice and Fire vet att Targaryens inte ursprungligen kommer från Westeros, utan anlände till kontinenten för länge sedan, ledda av den legendariske kungen Aegon I på sin ökända drake Balerion, the Black Dread, som anses vara den största av alla Targaryen-drakar.

HQ

Med tanke på att House of the Dragon redan pågår hade man kunnat tro att denna del av historien redan skildrats, men serien har i stället valt att fokusera på en mer avgränsad del av berättelsen i Fire and Blood. En möjlig förklaring är att Aegon I:s ankomst ska få mer utrymme att utvecklas i ett eget projekt.

Warner Bros har nu bekräftat att arbetstiteln för filmen är Game of Thrones: Aegon's Conquest, vilket innebär att vi sannolikt ska få se när Aegon I och Balerion orsakar omfattande förödelse medan de etablerar Targaryens herravälde över Westeros.

Utöver detta rapporterar Variety att projektet skrivs av Beau Williamson, en av manusförfattarna bakom Andor. Mer information än så har ännu inte presenterats, vilket innebär att vi får avvakta för fler detaljer... även om vi kan se fram emot fler Game of Thrones-innehåll redan i sommar när House of the Dragon återvänder med sin tredje säsong.

Game of Thrones: Aegon's Conquest
Balerions skalle så som den skildras i House of the Dragon.

Relaterade texter



Loading next content