Skip to main content
Gamereactor Recensioner Gears of War 3
Recensioner Gears of War 3

Gears of War 3 - Raam's Shadow

I denna minikampanj till Epics trea har Mathias Holmberg upplevt Locust-krigets tidigare dagar, och återbekantat sig med en av tidernas mest ökända slutbossar
Mathias Holmberg Filmbolag 15 december 2011

Då RAAM's Shadow utspelar sig före den riktiga trilogin kan miljöer som ännu inte förintats helt och hållet skådas. Trevligt!

Gears of War-serien är ingen främling för nedladdningsbart material, oftast i form av nya multiplayer-banor vars syfte är att skänka den brutala online-slakten ytterligare livslängd. Nu har dock Epic Games valt att försöka sig på någonting nytt. Raam's Shadow, som den senaste expansionen kallas, är nämligen en tre timmar lång minikampanj som känns lika påkostad som många fullprisspel där ute. Här följer vi Zeta Squad, som under Locust-krigets tidigare dagar får i uppdrag att evakuera civila från storstaden Ilima. Detta samtidigt som himlen blir allt mörkare, och välkomnar den djävulska Kryll-svarmen som kommer för att äta allting i sin väg.

Som prolog till hela trilogin är Raam's Shadow en väldigt belönande upplevelse för insatta fans, då det görs en rad referenser till framtida händelser. Ett antal bekanta ansikten dyker även upp, inte minst i form av General Raam, den ökända slutbossen från det allra första Gears of War-spelet. Annars så är det mer av samma som bjuds här. Raam's Shadow både känns och ser ut som Gears of War 3, både på gott och ont.

Epic har helt enkelt byggt en klassisk Gears of War-kampanj, fast i mindre format. Det köttas och slaktas med motorsågar och hagelbössor när Locust-horden attackerar Ilima. De som förväntat sig någonting nytt och fräsch rent spelmässigt kommer därför att bli besvikna. Med det sagt så är spelmomenten här lika varierade som alltid, med högintensiva strider som avlöses av lugnare, mer atmosfäriska sekvenser.

Kapitlet i den övergivna skolan är extra spännande, med exploderande tickers som springer under borden i matsalen och enorma tusenfotingar i omklädningsrummen. Det känns verkligen som att Epic gjort sitt bästa för att göra strider mot bekanta fiender intressanta igen. Det kan dock inte förhindra besvikelsen man känner när 10 minuters stämningshöjande resulterar i en strid mot en fiendetyp man stött på hundra gånger tidigare.

Raam's Shadow har dock ett äss i rockärmen. Kampanjens höjdpunkt är nämligen när man får spela som den onde General Raam själv, och personligen krossa människornas motstånd i Ilima. Det är såklart intressant att äntligen få uppleva denna konflikt från fiendernas perspektiv, men Epic har verkligen lyckats med dessa kapitel. Raam är nämligen exakt lika grym och oövervinnlig som han är som slutboss i det första Gears of War, vilket gör det extra kul att slakta människor med hans stora kniv och lilla Kryll-svarm.

Har du älskat att hata RAAM sedan det första Gears of War kommer du att njuta oerhört mycket under dessa ögonblick.

Jämfört med den sortens nedladdningsbart material vi oftast ser från actionspelsutvecklare känns Raam's Shadow som en frisk fläkt på den digitala marknaden, och därför hoppas vi att Epic har mer planerat för den ensamme spelaren. Visst kan 1200 Microsoft Points kännas en aning dyrt för tre timmars speltid, men man får inte glömma att spelets fantastiska co-op-stöd och Arcade-spelläge även fungerar här. Det är mer Gears of War 3 helt enkelt, och sedan när är det någonting negativt?

Ytterligare betyg

Grafik
9 / 10
Ljud
8 / 10
Spelbarhet
9 / 10
Hållbarhet
8 / 10
8
Bra av 10 · Gamereactor Sverige
Fördelar Intressant upplägg, påkostad kampanj, RAAM är en riktig tuffing, co-op är lika bra som alltid
Nackdelar Ointressant story, halvkass artificiell intelligens hos medhjälpare, lite väl dyrt
Nätverksbetyg Genomsnitt över 3 Gamereactor-utgåvor
8,3 spridning 8–9
Gamereactor Danmark 9
Gamereactor Sverige 8
Gamereactor Suomi 8
Fullständig profil 859 publicerade artiklar
8
Bra Nätverksbetyg över 3 utgåvor
Fakta om spelet
Utvecklare Epic Games
Utgivare Microsoft
Premiär 20 september 2011
Testat på Xbox 360
Genre Action
Plattformar
Xbox 360
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.