Fotbollens värld splittrades efter att FIFAs ordförande Gianni Infantino föreslog, och sedan avvisade, ett projekt för att privatisera en del av VM, vilket orsakade oro även inom FIFA (deras operativa chef, Kevin Lamour, avskedades denna vecka efter att ha kritiserat planen). Detta har lett till att många länder kritiserat Infantino medan andra har förstärkt sitt stöd för den schweiziska regeringen.
Enligt RMC Sport kommer Frankrike att vara ett av de länder som uttryckligen säger att de kommer att rösta mot Infantino i det kommande FIFA-valet (mars 2027) och be honom avgå tidigare. Enligt reportern Daniel Riolo diskuteras det just nu i fotbollskretsar att "ECA, förbunden, UEFA, CONCACAF... De kommer att pressa Infantino att avgå före mars. Han räknar just nu sina anhängare."
Specifikt kommer det franska fotbollsförbundet (FFF) och dess ordförande Philippe Diallo att tala ut mot Infantino. "Diallo har inte talat än; det är ett möte med verkställande kommittén den 8 september. Han kommer att få sitt beslut ratificerat vid den tidpunkten, och därefter kommer Frankrike att ansluta sig till Infantinos motståndare."
Slutligen varnar Riolo för att "balansen i världen tippar mot Gianni Infantino."