Skip to main content
Gamereactor Nyheter Ryse: Son of Rome
Nyheter

Gladiatorslagsmål i Kingdoms?

Nya rykten om Cryteks Xbox 360-titel
Jonas Mäki Editor Sweden 9 maj 2011

Kingdoms var ett av de spel som utannonserades under E3 förra året, men som det sedan dess inte sagt ett ord om. Men nu säger sig Gamasutra och CVG ha kommit över lite information i samband med uppsägningar från Cryteks Budapest-studio. Tanken är nämligen att det är Cryteks främsta studio, den i Frankfurt som ska slutföra och finputsa spelet.

Enligt Budapest-källorna är Kingdoms ett spel som verkligen pressar Xbox 360 till dess yttersta, och bjuder på gladiatorslagsmål i förstaperson. Det ska spelas med Kinect och beskrivs som väldigt innovativt. Att vi får se mer på E3 är en lågoddsare.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 969 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.