Nyligen rapporterade vi att Connie Booth - Playstations produktionschef som varit chef i Playstation-teamet i hela i 34 år - verkade ha lämnat företaget. Nyheten kom först från David Jaffe (skaparen av både Twisted Metal och God of War), som nu lämnat en ytterligare uppdatering i en ny video.
Jaffe bekräftar först och främst att Booth fick sparken, vilket han anser är "insane" med tanke på det inflytande hon hade. Dessutom har hela hennes team slutat och Jaffe säger att de antingen fick sparken tillsammans med henne eller att de lämnade i protest. Anledningen till Connies avgång verkar vara Sonys svängning "to games as a service,, vilket Booth var emot.
När The Last of Us Multiplayer-projektet ställdes in var det droppen som fick bägaren att rinna över för många Playstation-studios, och Booth fick ta en stor del av skulden, något Jaffe menar är orätt och beskriver henne som "great at her job" och en "amazing person". Jaffe uppger också att spänningarna inom Sonys studios började redan när Jim Ryan meddelade att företaget skulle satsa mer på live service-spel.
Som en orelaterad fotnot nämner Jaffe dessutom att en källa han litar på sagt att Playstation Studios-chefen Hermen Hulst är för att lägga ner alla Sonys japanska utvecklare. Kolla in videon nedan för hela detta intressanta avsnitt, som innehåller flera detaljer om spelet bakom scenen hos Sony.

Enligt Jaffe var Sonys utvecklare missnöjda med den nya live service-inriktningen.