Den Japanska överdimensionerade skräcködlan fortsätter alltjämt sin framgångsmarsch världen över, och inte mins i USA har den senaste Godzilla-rullen blivit en rejäl succé. Något vi kunde rapportera om för några dagar sedan då Minus One lyckades bli den mest inkomstbringande japanska live-action-filmen någonsin i landet.
Så frågan om en eventuell uppföljare är därmed ganska naturlig, något som regissören själv känner sig kluven inför. Detta erkände han i en intervju med GQ Japan där han sa följande:
"I'd like to see someone else's Godzilla, but I want to make a next time as well. I've got very complicated feelings."
Ett sällsamt japanskt svar, ödmjukt så det förslår. Men en paus är ju aldrig fel för att få lite distans till saker och ting, eller vad säger du?
Tycker du att Yamazaki borde göra en uppföljare eller borde någon annan få chansen?

Fullt ös med den radioaktiva skräcködlan.