Skip to main content
Nyheter

Google-sökningar efter "Discord-alternativ" har ökat med 10 000% senaste två dagarna

Discords nya identitetsverifiering som ska införas i mars har fått många att överväga alternativen...
Jonas Mäki Editor Sweden 11 februari 2026

Härom dagen kunde vi berätta att det är stora Discord-förändringar på gång, då den populära chat-tjänsten inför åldersverifikation över hela världen. Är du inte villig att presentera bevis för din ålder får du endast tillgång till innehåll som är "teen-appropriate", vilket naturligtvis betyder kraftig censur både i vilka kanaler du kan komma åt, till vad du kan göra på tjänsten.

I grund och botten görs detta för att skydda minderåriga, men det är inte alla som är sugna på att röja sin identitet (allt från privata skäl till att Discord haft problem med läckor så sent som förra året), eller för den delen vill behöva gå igenom proceduren att verifiera sig. Nu uppmärksammar Windows Central att Google-sökningarna på "Discord alternatives" har ökat i USA med sisådär 10 000% senaste två dygnen, jämfört med månaden innan.

Andra sökningar som ökat kraftigt är specifika Discord-alternativ som Stoat, Matrix, IRC och Mumble - vilka alla har ökat med upp till 4000%. Den här typen av kraftiga reaktioner har en tendens att blåsa över med tiden, men har historiskt också mellan varven lett till att alternativ klivit fram. Ett färskt exempel är Elon Musks uppköp av Twitter, vilket ledde till stora avhopp från tjänsten där Bluesky klivit fram som alternativ, och framför allt att Threads lanserats och blivit en enormt kraftfull konkurrent.

Om Discord kommer tänka om, om detta går över eller om det faktiskt kliver fram en framgångsrik utmanare återstår att se.

Hur ser du själv på saken, kommer Discord behålla sin särställning även efter detta?

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 952 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.