Grigor Dimitrov kommer att spela en omgång 64-match mot Giovanni Mpetshi Perricard i eftermiddag (tidigast 19:00 CET, 18:00 BST) i sin första tennismatch sedan hans hjärtskärande skada i Wimbledons åttondelsfinal, där han var mycket nära att besegra Jannik Sinner, men var tvungen att dra sig ur på grund av bröstmuskelskada.
Sinner vann turneringen och slog Carlos Alcaraz i finalen, men historien höll på att förändras då bulgaren ledde med 6-3, 7-5 i de två första seten. Han bröt när det stod 2-2 i tredje set och Sinner gick automatiskt vidare till kvartsfinal. "Jag tar inte alls det här som en vinst", sa italienaren.
14 veckor senare kommer Dimitrov att göra en återkomst i Paris Masters, där han nådde finalen 2023, den sista stora turneringen för året före ATP Finals (där Dimitrov inte har någon chans att kvalificera sig). Han medgav att hans huvudmål är att "komma tillbaka till full kraft nästa år, men det är en stor utmaning för mig just nu bara för att se hur kroppen kommer att reagera" (via ATP-touren).
"Det finns många bra och blandade känslor på det mest positiva sättet, men det är trevligt att vara tillbaka med killarna och börja utmana varandra igen", sa Dimitrov och medgav att han försöker hålla det enkelt i sin återkomst. Han kommer att möta den lokala favoriten Perricard i omgång 64. Om han vinner skulle han möta Jaume Munar eller Daniil Medvedev.