G.Skill skyller direkt på AI för extrema kostnadsökningar
Prissättningen av minne har exploderat under en mycket kort period – och AI är att skylla
Pressmeddelandet är ett av de kortaste i historien och lyder
"DRAM-priserna upplever betydande branschomfattande volatilitet, på grund av allvarliga globala leveransbegränsningar och brist, drivet av en aldrig tidigare skådad hög efterfrågan från AI-industrin.
Som ett resultat har G.SKILL:s upphandlings- och inköpskostnader ökat avsevärt. G.SKILL:s prissättning speglar branschövergripande kostnadsökningar för komponenter från IC-leverantörer och kan ändras utan förvarning baserat på marknadsförhållanden.
Köpare bör vara medvetna om priset innan de köper. Tack."
Detta sker samtidigt som Framework var tvungna att höja sina priser med 50 % från dag till dag, och Micron, som tillverkar DRAM, var tvungna att stänga ner hela sin konsumentavdelning för att kunna möta efterfrågan. Detta utöver att Samsung och SK Hynix är mycket tydliga med att de inte kan möta efterfrågan, och Samsung officiellt meddelat att de inte kommer att öka produktionen – som redan är på väg att utökas, och att de inte heller kommer att åta sig långsiktiga avtal på konsumentsidan. SK Hynix säger bara att trots deras bästa ansträngningar är de långt ifrån kapabla att möta efterfrågan.
Detta bådar inte gott för DRAM-priserna nästa år. Eller året efter det.
