Skip to main content
Gamereactor Nyheter Grand Theft Auto IV
Nyheter

GTA-galningarna på gatan

På väg mot världsrekord!
Bengt Lemne 17 april 2008

Den 9:e april började Paul, Mackan och Sully köa inför releasen av Grand Theft Auto IV utanför Webhallens butik på Sveavägen i Stockholm. Det låter så klart helt galet, men Webhallen har också helt galna premiärerbjudanden.

Det finns två köer, en för Playstation 3-versionen och en för Xbox 360-versionen. De tio första i varje kö får köpa respektive konsol (Xbox 360 Elite i det senare fallet) och spelet för en (!) krona. De sextio första i varje kö får köpa spelet för en (!) krona och de trettio första varje kö kan köpa den limiterade utgåvan för ungefär halva priset. Redan nu har de tio första platserna i PS3-kön fyllts, medan det fortfarande finns en chans för de som vill köpa en Xbox 360 Elite med Grand Theft Auto IV för en sketen krona.

Paul Wallin, som är etta i Xbox 360-kön var vaken och på plats när Gamereactor kikade förbi. Han köade även för att köpa en Playstation 3 när det begav sig (fyra i kön då). Goda minnen?

- Nej, säger Paul och skrattar. Men då vara det bara nån dag, nu är det 19 dagar...

Kön på Sveavägen är som ett litet samhälle. Här finns regler och gemenskap samt bullar och tält.

De tre som först började köa har tillsammans med butiken kommit överens om reglerna som gäller för kön. Du har rätt till en timmes inköpsfrånvaro varje dag (en gång) annars måste du befinna dig inom synhåll från kön. Ännu har ingen blivit "bannad", vilket innebär att man förlorar sin plats i kön och inte får börja köa igen förrän om 24 timmar. Vid ett par tillfällen har det dock varit nära.

Det går ingen större nöd på hjältarna i kön då Paul berättar att de redan första kvällen bjöds på varsin hambrugertallrik från restaurangen Good Times som ligger bredvid Webhallen. De har även bjudits på öl (Dovas City) och varje kväll får de överblivna bullar från ett café (Sleven) som också ligger intill.

- Tänk om alla uteliggare hade det så här, säger Paul som även funderade på att börja köa utanför bostadsförmedlingen och inför Starcraft II.

Jag bad Paul sätta ihop en lista med vad som var nödvändigt för att klara av att köa under 19 dagar. Här kommer listan:

TV
Video
NES
Kupévärmare
Stereo
Lastpall
Tält
Flickvän

Så om ni kan pricka av allt det och även få med er flickvännen till kön (vilket nog kan vara den knivigaste biten misstänker vi) så har ni vad som krävs för att köa er in i Guinness Rekordbok. För det handlar inte bara om att spara en slant, Paul och hans kompisar längst fram i kön siktar på att skriva in sig i nästa upplaga av Gamer-varianten av Guinness Rekordbok som de som köat längst inför en spelpremiär.

Precis innan fotot togs kom en äldre dam förbi och började yra om Jesus. "Dagens grej" framkallade några skratt längst fram i kön.

Fullständig profil 3 880 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.