Skip to main content
Gamereactor Nyheter Guild Wars 2
Nyheter

Guild Wars 2-trailer och nyheter

Läs om den vilda Commando-klassen
Jonas Mäki Editor Sweden 1 april 2011

ArenaNet har gått ut med mer information om Guild Wars 2 och berättat om den blytunga Commando-klassen, vilken inspirerats av Arnold Schwarzenegger-filmen med samma namn. Precis som i filmen är man beväpnad med rejäla krutpåkar, hagelbrakare, raketgevär och inte minst granater av olika slag.

Det kommer dessutom att finnas fler fordon tillgängliga för Commando-klassen, säger ArenaNet. Man kommer bland annat att kunna hoppa in i tanks för att massakrera eller smyga sig på fienden obemärkt i ubåt. Varje fordon kommer ha sina egna styrkor och svagheter, inte minst motorcykeln och jeepen.

Till folk som inet tyckeer att det här riktigt passar in i Guild Wars-världen, säger ArenaNet att tvåan utspelas 250 år efter ettan där det ju fanns mer primitiva kanoner. Viss utveckling har givetvis skett. Commando-klassen kommer heller inte vara bättre än de andra, trots att de kan sänka en fiende på andra sidan banan med ett skott från en prickskytt, utan det ska vara balanserat.

Spontant applåderar vi ArenaNets överraskning eftersom det dels kommer att locka till sig spelare som normalt inte bryr sig om Guild Wars 2. Den ger även en betydligt större variation till äventyret istället för att bara köra på med sedvanliga fantasy-floskler.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 969 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.