Häromdagen skrev vi en nyhet om att Collider rankat de tio mest intensiva andra världskrigsfilmerna någonsin, som du kan läsa här. Nu är de i farten igen och denna gång har de rankat de tio långsammaste filmerna genom tiderna, och listan är fylld av erkända konstfilmer, mastodontlånga dramer och verk som snarare testar tittarens tålamod än pulsen. Överraskande nog finns även en svensk regissör representerad.
Så här ser topp tio ut:
- Nostos: The Return (1989)
- Goodbye, Dragon Inn (2003)
- The Sacrifice (1986)
- Songs from the Second Floor (2000)
- 2001: A Space Odyssey (1968)
- Memoria (2021)
- An Elephant Sitting Still (2018)
- Winter Sleep (2014)
- Satantango (1994)
- Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles (1975)
Den svenska kopplingen är förstås Roy Anderssons Songs from the Second Floor, eller Sånger från andra våningen som den ju heter på svenska, som landar på sjunde plats. Collider beskriver den filmen som närmast provocerande långsam, även om de samtidigt medger att den har en tydlig konstnärlig ambition.
Att 2001: A Space Odyssey dyker upp lär också väcka diskussion. Stanley Kubricks science fiction-klassiker anses av många vara ett mästerverk, men även dess största fans brukar vara villiga att erkänna att tempot är... åt det långsammare hållet.
Vilken film hade du velat nominera till just denna lista?