Skip to main content
Gamereactor Nyheter Tekken Tag Tournament 2
Nyheter

Hårdvaran i Wii U är ej relevant

Tycker producenten för Tekkenspelen
Pard Madrid 30 juli 2012

I en intervju med Dusty Cartridge berättar Katsuhiro Harada, mannen bakom Tekken, om att folk är alldeles för fixerade vid specifikationerna för Nintendos nya konsol.

Producenten nämner att under utvecklingen av Tekken Tag Tournament 2, vilket han anser vara ett grafiskt sett väldigt intensivt spel tack vare de många karaktärerna som är i bild samtidigt, så fanns det ändå mer grafisk kapacitet över i Wii U vilket talar för att den har en hel del att ge.

Dock tycker han att man bör fokusera på konsolens unika egenskaper istället för att stirra sig blind på jämförelser med annan hårdvara. Harada påpekar också att det kan komma att finnas små extra roligheter i Tekken Tag Tournament 2 till Wii U som enbart är möjliga i samarbetet med Nintendo. Eventuellt får vi se Heihachi käka svamp och växa sig ännu större.

Fullständig profil 76 publicerade artiklar
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.