Natsume firar att Harvest Moon-serien fyller tio år genom att släppa. Harvest Moon: Tree of Tranquility till Nintendo Wii senare i sommar. Nu under E3 har en rad bilder på spelet kommit och såklart även massa information.
I inledningen av spelet befinner man sig i en stad på en ö som tidigare var fylld av liv, men nu drabbats av problem då det träd som vakat över staden försvunnit och därmed är det upp till spelaren som nykomling på ön att bygga upp allting igen. Detta genom att föda djuren, odla växter, bygga upp nya vänskapsband, driva affärer och allt annat som krävs för att återställa allt till den idyll det en gång var.
Naturligtvis kommer man använda sig av wiimoten för att exempelvis klippa växter och spelet i sig utlovas vara det största i Harvest Moon-seriens historia.