Vissa varumärken tål mängder av crossovers, medan andra känns som att de blivit en helt annan upplevelse efter att det lagts till skins föreställande kändisar, karaktärer från olika serier och annat. Vi kommer bland annat att tänka på Call of Duty och det är något som creative director Johan Pilestedt inte vill utsätta Helldivers II-spelarna för.
I en X-post skriver Pilestedt att han tror för många crossovers skulle kunna "dilute" upplevelsen och få den att kännas som något annat än Helldivers. Men han följde sedan ändå upp med en lista över crossovers han trots allt skulle vilja se.
Utifrån listan verkar Warhammer 40K, Starship Troopers, Terminator, Alien samt Predator vara de crossovers som bäst skulle passa Helldivers-unicersumet. Blade Runner sticker dock ut som ett mycket intressant alternativ, eller vad säger ni?

Detta passar i Helldivers enligt utvecklarna.