Det var ett genidrag av Sony att säkra rättigheterna till Helldivers II, vilket blev ett av de största spelen under förra året. Men till skillnad från utvecklare som Housemarque, Bluepoint Games och Haven Studios - vilka alla köpts upp av Sony senaste åren - så har svenska Arrowhead Game Studios förblivit en oberoende studio.
Och så kommer det tydligen förbli. Även om Arrowhead fortfarande har mycket att ge när det gäller Helldivers II, så rapporterar nu Forbes att studions VD Shams Jorjani via Discord kommenterat deras nästkommande titel. Det bjuds dock inte på några spelmässiga detaljer, men däremot slår han fast att det inte blir Playstation Studios som ger ut efterföljaren till Helldivers II, utan att de denna gång tänker behålla alla rättigheter själv, vilket sannolikt betyder fullt multiformat:
"The wonderful thing is that thanks to the amazing support of you FINE people Arrowhead's future is quite bright and we have the freedom to explore some really cool concepts that we couldn't have otherwise. Game 6 (our next project) will happen the way it will happen thanks to you. ❤
The next game is 100% funded by ourselves so we'll call 100% of those shots."
Det är ingen hemlighet att Arrowhead inte varit nöjda med Sonys PSN-krav till PC, vilket initialt gjorde att spelet inte gick att köpa på 170 marknader/regioner, och även efter att kraven lindrats något så är det än idag runt 130 marknader/regioner där det inte går att spela Helldivers II. Om detta är en del av beslutet att självpublicera nästa gång, vet vi dock inte.
Oavsett verkar det alltså som att fler kommer få chansen att spela nästkommande Arrowhead Game Studios-titel, oavsett vad det blir och när den släpps.