Hideo Kojima har återupplivat sin podcast Koji10 efter ett års uppehåll. I det senaste avsnittet delade han med sig av nya detaljer kring handling, rollbesättning och produktion för Physint – hans nästa generations action-spion-spel och den spirituella uppföljaren till Metal Gear Solid. Enligt en rapport från IGN baserad på avsnittet är manuset nu färdigt och inspelningen förväntas dra igång under nästa år.
Kojima beskriver Physint som ett projekt som markerar hans 40-årsjubileum som spelutvecklare. Hans ambition är att spelet ska gå tillbaka till rötterna från Metal Gear Solid, men samtidigt erbjuda en ny typ av spionage-action fylld med innovativa idéer. Han berättade även att han personligen har pitchat projektet för alla skådespelare, varav cirka 70 % uppges vara fans av hans tidigare verk, och att namnen på många karaktärer redan är bestämda.

Skådespelarna Bill Skarsgård, Charlie Fraser och Minami Hamabe har redan genomgått scanning för sina roller, även om själva filmarbetet inte har påbörjats ännu. Kojimas andra projekt för Microsoft, OD, förväntas släppas före Physint; utvecklaren har tidigare uppskattat att Physint ligger fem till sex år framåt i tiden. Bakgrunden till utvecklingen innefattar även rapporter om en flytt från Sony till Microsoft, även om detta inte stod i fokus för den senaste uppdateringen.
IGN baserar sin rapportering på ett sammanfattat inlägg av X-användaren Genki_JPN från den 79 minuter långa podcasten på YouTube, snarare än ett officiellt transkript. Kojima betonade att han skapar varje spel som om det vore hans sista och ser Physint som en återkomst till Metal Gears rötter utan att för den sakens skull bara upprepa gamla meriter. Samtidigt lever originalserien vidare genom den kommande Metal Gear Solid: Master Collection Vol. 2.