Spelstudion Robotoki, som ligger bakom det kommande förstapersons-survivalspelet Human Element, har brutit med spelets utgivare Nexon.
Enligt Robotoki själva var uppbrottet ett gemensamt beslut från båda företagens sida och en direkt följd av att man på Robotoki tagit beslutet att inte göra Human Element free-to-play, som tidigare var planerat.
Beslutet att gå bort från free-to-play-modellen beror enligt Robotokis grundare Robert Bowling på att de element som gör spelet som roligast skulle hindras av ett free-to-play-upplägg.
Båda företag har gjort uttalanden, där de skriver att det är just Nexons fokus på utgivning av free-to-play-spel som gör att företaget inte längre är lika lämpat att ge ut det spel som Human Element nu verkar bli.
Robotoki har dock redan hittat en ny utgivare för spelet, och planerar att avslöja vilket företag det rör sig om nu i december.
Human Element planeras att släppas i november 2015, och utspelar sig 35 år efter att en zombieapokalyps brutit ut på jorden. Spelet kommer vara i förstapersonsvy och ska bjuda på en blandning av action, strategi och resurshantering i det postapokalyptiska zombielandskapet.
