Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
Gamereactor
recensioner
Indiana Jones and the Great Circle

Indiana Jones and the Great Circle (Switch 2)

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

För att göra det glasklart direkt: det här kommer inte att vara en recension som fokuserar på hur fantastiskt Indiana Jones and the Great Circle är som spel. Den biten har vi redan avhandlat. Det långt intressanta är nu hur Machine Games lyckats överföra upplevelsen till ett betydligt mindre format - Switch 2 - och hur Nintendos hybridkonsol faktiskt hanterar det tekniskt imponerande spelet.

Det råder nämligen ingen tvekan om att Indiana Jones and the Great Circle som spel är ett strålande sådant. Som skickligt balanserar filmiskt äventyr med gameplay, utan att förlora vad som gör Indiana Jones till Indiana Jones.

Men så var det Switch 2 då. Här gäller det att justera förväntningarna direkt. Nintendos maskin är charmig och kompetent, men den ligger ett snäpp bakom kraftmässigt jämfört med Microsofts och Sonys respektive konsoler. Där de andra versionerna rullar på i 60 fps får Indy här nöja sig med stabila 30. Upplösningen har också bantats ner och serveras nu i 1080p dockat och 720p i portabelt läge, vilket onekligen märks. Speciellt i ansikten där Switch 2-versionen är helt enkelt mindre skarp.

Indiana Jones and the Great CircleIndiana Jones and the Great CircleIndiana Jones and the Great Circle
Detta är en annons:

Samtidigt ska det sägas: ljussättningen levererar. Miljöerna håller ihop förvånansvärt bra och det finns stunder där spelet fortfarande ser riktigt snyggt ut. När du tassar runt i mörka gångar med facklor och lyktor. Från Castel Sant'Angelo till katakomberna i Vatikanen. Ljuset fladdrar mot väggarna och stämningen slår mot en som ett friskt rapp från Indys piska.

Men visst, kompromisserna finns och syns. No doubt. Det är färre NPC:er som rör sig bland miljöerna och världen känns en aning glesare, mindre detaljerad och lite mer öde.

Där Switch 2 verkligen överraskar är när det kommer till kontrollen. Gyrot är träffsäkert och känns faktiskt naturligt. Du kan köra med spakarna som vanligt, men i ett spel som bygger så mycket på att spana efter små ledtrådar och vrida blicken exakt rätt, blir gyro ett klart bättre sätt att spela. Mindre lyckat? Musläget. Jag försökte verkligen gilla det, men det ville sig inte. Det känns inte tillräckligt exakt, särskilt inte i stressiga strider där precision faktiskt spelar roll. Det går att pilla med känsligheten, men jag hittade aldrig riktigt en sweet spot.

Indiana Jones and the Great CircleIndiana Jones and the Great CircleIndiana Jones and the Great Circle
Detta är en annons:

Indiana Jones and the Great Circle är fortfarande ett kanonspel. Och på Nintendo Switch 2 är det, trots sina kompromisser, en version som absolut är värd att spela. Ett plus i kanten är dessutom att kassetten faktiskt innehåller hela spelet plus Order of the Giants, komplett med alla röster. Kul för de som uppskattar fysiskt samlande helt enkelt.

Så om du inte äger en Playstation 5 eller Xbox Series X, eller bara vill kunna ta med dig Indy och hans äventyr till sommarstugan eller stranden. Ja, då är det här en klockren upplevelse som anpassats väl till en betydligt mindre kraftfull hårdvara.

Indiana Jones and the Great CircleIndiana Jones and the Great CircleIndiana Jones and the Great Circle
08 Gamereactor Sverige
8 / 10
+
Gameplay känns klockrent och spelupplvelsen är smart anpassad till formatet.
-
Musläget håller tyvärr inte riktigt måttet. Världen känns aningen mer gles och lite detaljfattig på sina ställen.
overall score
Detta är Gamereactor-nätverkets medelbetyg Du kan sätta ditt eget betyg genom att klicka här

Relaterade texter



Loading next content