De senaste nyheterna om Indien och Pakistan. Indien har inlett flyganfall mot flera platser i Pakistan på onsdagen, riktade mot vad man beskrev som terroristinfrastruktur kopplad till förra månadens mord på hinduiska turister i Kashmir.
Pakistan svarade med att hävda att man skjutit ner fem indiska stridsflygplan och rapporterat civila dödsfall på sex platser, inklusive moskéer. Vi vet också att båda länderna ägnade sig åt intensiv beskjutning över den omtvistade gränsen till Kashmir.
Efter dessa strejker reagerade marknader och flygbolag i båda länderna kraftigt på konflikten, medan globala ledare manade till återhållsamhet på grund av rädsla för ytterligare upptrappning. För tillfället återstår det att se hur båda sidor kommer att kalibrera sina nästa steg.