Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
Gamereactor
nyheter
The Batman - Part II

Inspelningen av The Batman - Part II startar i maj

Vi har äntligen fått reda på när Matt Reeves försenade och efterlängtade uppföljare kommer börja filmas...

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

Enligt en ny rapport från Variety är det efter flera förseningar dags att börja spela in uppföljaren till The Batman. Inspelningsstarten sker i slutet av maj, och med ett premiärdatum i oktober 2027 bör det ge regissören Matt Reeves gott om tid att slutföra allt samt lägga på den efterbearbetning som krävs för en produktion av det här slaget och digniteten.

Till detta kommer att James Gunns och Peter Safrans nästa stora DCU-film, Superman: Man of Tomorrow, ska börja spelas in redan om några veckor. Med tanke på att den har premiär i juli, medan The Batman - Part II ska ha premiär i oktober 2027, är det lätt att förstå hur schemat har lagts hos Warner Bros.

Det är möjligt att en försäljning av Warner Bros till antingen Netflix eller Paramount, kan påverka inspelningsplanerna, men eftersom båda filmerna ligger så nära produktionsstart verkar det osannolikt att de kommer försenas ytterligare.

The Batman - Part II
Nu börjar det ÄNTLIGEN röra på sig.

Relaterade texter



Loading next content