Assassin's Creed-filmen är bara några månader från att gå ut på biograferna och den markerar början på en ny filmsatsning från Ubisoft, där filmer baserade på bland annat Splinter Cell och The Division kommer senare. Alla inblandade parter är fast beslutna om att göra filmen framgångsrik, och en av sätten de gör detta på är via autenticitet.
I en färsk intervju med Total Film berättar regissören Justin Kurzel att scenerna som utspelar sig i det förgångna kommer vara på spanska:
"We did play around with English as well, but it was really obvious what you wanted as soon as you went back and started speaking beautiful Spanish. It really adds an exoticness and richness to the film."
Det mesta av filmen utspelar sig i modern tid, och dessa scener kommer vara på engelska. Men som du vet återupplever Michael Fassbenders karaktär sin förfäders minnen från den spanska inkvisitionen, och där pratade de inte så mycket engelska (tror vi).
Är detta goda eller dåliga nyheter i dina ögon?