Skip to main content
Gamereactor Recensioner Isniper 3D
Recensioner Isniper 3D

Isniper 3D

Redaktionens sämste prickskytt har skjutit sig igenom 2009 års förmodligen i särklass svåraste spel, Isniper 3D...
Jonas Mäki Filmbolag 21 december 2009

Jag är en katastrofusel prickskytt i spel. Helst beväpnar jag mig med en rejäl hagelbrakare och ränner runt hörn och skjuter mina motståndare till strössel, alternativt begagnar mig av så tunga automatkarbiner jag kan finna. Något som antingen ger mig vinsten om jag möter motståndare som heller inte gärna skjuter prickskytte, alternativt får storstryk om jag däremot möter snipers. Vilket är något jag får ta, för jag kan inte för mitt liv pricka en motståndare med ett prickskyttegevär.

Likt förbaskat sitter jag här nu med Isniper 3D. Ett prickskyttespel till Iphone (även om jag recenserar på en Ipod Touch), som är bland det absolut mest utmanande jag någonsin har spelat. Och medan jag aldrig bangar en bra utmaning, är det här bara fruktansvärt billigt svårt, på gränsen till omöjligt och med en rejäl dos av störig så kallad "trial and error" där man mer eller mindre måste dö för att fatta vad man ska ta sig till härnäst.

Och det är synd på annars så rara ärtor, för Isniper 3D har en hel del positiva inslag som riktigt snygg grafik, smart spelkontroll och flera alternativa spellägen. Skjuter gör man enkelt genom att först sikta in sig, förbereda för skottet och sedan avfyra. Siktandet sköts smidigt med den inbyggda gyron och själva skottet använder man knappen till.

Det ska sägas direkt att Isniper 3D inte har några som helst simulatorambitioner utan är ett renodlat arkadspel där det gäller att pricka knappnålsstora skallar på löpande band. Något som gör att Isniper 3D är näst intill omöjligt att spela på exempelvis ett flyg eller på en buss. Total stillhet krävs och det är ändå nästan omöjligt att med bara sekunders mellanrum skjuta alla innan man retligt dör och får börja om. Det finns helt enkelt inga marginaler alls i ett redan skitsvårt spel.

Isniper 3D känns därför som ett portabelt spel bara i teorin och i kombination med den hutösa svårighetsgraden, är det faktiskt snudd på värdelöst, trots det låga priset. Istället är det Challenge Mode som roat mig mest. Inte heller det är någon riktig höjdare, men här gäller det att klara en rad utmaningar istället som att skjuta på något objekt för att slå ut flera personer samtidigt.

Även om Challenge Mode också har sina problem och känns slumpmässigt mellan varven, så är det ändå här man finner den enda riktiga behållningen av Isniper 3D som tyvärr inte alls känns varken genomtänkt och balanserat.

Ytterligare betyg

Grafik
6 / 10
Ljud
6 / 10
Spelbarhet
3 / 10
Hållbarhet
2 / 10
4
Bristfällig av 10 · Gamereactor Sverige
Fördelar Roliga sniper-funktioner
Nackdelar Snudd på omöjlig svårighetsgrad, kräver total stillhet, slumpartat upplägg
Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Fullständig profil Gamereactor-skribent sedan 2007 · 59 969 publicerade artiklar
4
Bristfällig Nätverksbetyg över 1 utgåvor
Fakta om spelet
Utvecklare Triniti Interactive Limited
Utgivare Triniti Interactive Limited
Testat på Iphone/Ipod Touch
Genre Action
Plattformar
iOS
Varför lita på Gamereactor
23 Utgåvor Var och en med egen redaktion och egna betyg.
1998 Publicerar sedan Oberoende ägd hela tiden.
100% Hands-on Skrivet utifrån tid med spelet, aldrig pressmaterial.
1–10 Nätverksbetyg Varje utgåvas betyg, sammanvägt och visat.