Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
Gamereactor
Sport

Israels försvarsminister kritiserar Lamine Yamal för att "hetsa hat" och ber Barcelona om en ursäkt

Lamine Yamal viftade med en palestinsk flagga under ligafirandet i Barcelona.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

Israels försvarsminister, Israel Katz, har reagerat på bilderna av Lamine Yamal som viftar med en palestinsk flagga under Barça-ligans firande på måndagen, vilka snabbt blev virala och väckte alla möjliga reaktioner från politiker i Spanien och utomlands. Katz sade att Yamal hetsade till hat mot Israel och bad FC Barcelona att ta avstånd från hans uttalanden.

"Lamine Yamal valde att hetsa mot Israel och hetsa till hat medan våra soldater kämpar mot terroristorganisationen Hamas, en organisation som massakrerade, våldtog, brände och mördade judiska barn, kvinnor och äldre den 7 oktober. Den som stödjer denna typ av budskap bör fråga sig: Anser han att detta är humanitärt? Är detta moraliskt?", publicerade Katz på X på torsdagsmorgonen.

"Jag förväntar mig att en stor och respekterad klubb som FC Barcelona tar avstånd från dessa uttalanden och gör det entydigt klart att det inte finns plats för hets eller stöd för terrorism."

Hansi Flick sa "han gillade det inte"

Vid skrivande stund har FC Barcelona inte gjort något uttalande om denna fråga. Tränare Hansi Flick sa dock att han inte gillade vad Yamal gjorde. "Det är något jag inte gillar. Jag har pratat med honom och sagt att om han vill göra det är det hans beslut. Han är 18, han är myndig, men jag tror att vi är här för att spela fotboll", sade den tyske tränaren på tisdagen under en presskonferens.

Israels försvarsminister kritiserar Lamine Yamal för att "hetsa hat" och ber Barcelona om en ursäkt


Loading next content