Svenska
Gamereactor
Världens nyheter

Istanbuls borgmästare Imamoglus X-konto blockerat under pågående frihetsberövande

Kontobegränsningen kommer samtidigt som åklagare utreder inlägg som uppmanar till offentligt avståndstagande.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

De senaste nyheterna om Turkiet. Vi vet nu att tillgången till Istanbuls borgmästare Ekrem Imamoglus X-konto har blockerats i Turkiet efter ett domstolsbeslut kopplat till ett inlägg som åklagare hävdar kan uppmuntra till brott.

Imamoglu, en viktig rival till president Erdogan, har suttit häktad sedan i mars på grund av omstridda korruptionsanklagelser. Blockaden kommer att finnas kvar tills han är frihetsberövad tills häktningen är över, medan rättsliga invändningar nu lämnas in, så det återstår att se hur situationen kommer att utvecklas.

Istanbuls borgmästare Imamoglus X-konto blockerat under pågående frihetsberövande
ISTANBUL, TURKIET - 19 mars 2024: Istanbuls borgmästare, Ekrem Imamoglu samlas inför valurnorna före lokalvalen som kommer att vara den 31 mars // Shutterstock

This post is tagged as:

Världens nyheterTurkiet


Loading next content