Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
Gamereactor
Bilar

JCB siktar på ett nytt landhastighetsrekord med ett monster på 1579 hästkrafter

Den kommer att styras av samma man som satte det ursprungliga rekordet i Dieselmax.

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

JCB har faktiskt i årtionden utvecklat supersläta monster som enbart är dedikerade till att slå hastighetsrekord, och deras senaste utveckling kallas "Hydromax". Det är en vätgasdriven 32-fots strömlinjeformad motor med nästan 1600 hästkrafter och siktar på att överstiga 563 kilometer i timmen.

Den drivs av två vätgasförbränningsmotorer utvecklade av JCB själva, som producerar cirka 800 hästkrafter vardera för sammanlagt 1579 hästkrafter. Projektet är nära kopplat till JCB:s bredare satsning på vätgas för bygg- och jordbruksmaskiner, efter en investering på 100 miljoner pund i utvecklingen av vätgasmotorer under de senaste fem åren. Företaget har redan börjat sätta in vätgasdrivna grävmaskiner i produktion.

Bakom ratten kommer att stå Wing Commander Andy Green, nuvarande rekordhållare i landhastighet och samma förare som körde den ursprungliga JCB Dieselmax till ett dieselrekord 2006, ett rekord som fortfarande står sig idag.

JCB:s ordförande Lord Bamford säger till Autocar att idén med Hydromax helt enkelt är att slå Dieselmax: "Dieselmax var alltid en lite ovanlig idé, men den bevisade en poäng. Det är samma tänkande med väte idag. Om du är seriös med utsläpp måste du vara seriös med vätgas – och ett landhastighetsprojekt är det perfekta sättet att bevisa det."

JCB siktar på ett nytt landhastighetsrekord med ett monster på 1579 hästkrafter

This post is tagged as:

Bilar


Loading next content